O nas
Oparcie społeczne oraz rozwijanie u uczestników podstawowych umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie staramy się uzyskać poprzez:
- trening umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej np.: samodzielne jedzenie, mycie się, ubieranie, przygotowywanie posiłków, dokonywanie zakupów – terapia kulinarna, pranie, gospodarowanie pieniędzmi, dbanie o higienę i wygląd zewnętrzny, dbanie o czystość i porządek we własnym mieszkaniu.
- trening umiejętności społecznych i interpersonalnych np.: nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych, motywowanie do funkcjonowania w oparciu o własne możliwości, kształcenie umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie na zasadach otwartości, partnerstwa, wzajemności i solidarności.
- trening umiejętności spędzania wolnego czasu np.: rozwijanie zainteresowań lekturą czasopism i książek, audycjami radiowymi, telewizyjnymi i filmami, rozwijanie umiejętności korzystania z takich form spędzania czasu wolnego jak: turystyka, rekreacja, udział w imprezach kulturalnych, sportowych itp., motywowanie do wychodzenia na zewnątrz Domu, wspólne spacery, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, na basen.
- terapia zajęciowa, czyli oddziaływanie na uczestników poprzez określone czynności, zajęcia i pracę, których zdaniem będzie m.in. usprawnianie motoryki małej, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, np.: zajęcia plastyczne, rękodzielnictwo, prace techniczne, obsługa komputera, zajęcia muzyczne, teatralne, zajęcia kulinarne, biblioterapia, socjoterapia, self – adwokatów.
- rehabilitacja ruchowa np.: opracowanie indywidualnych programów rehabilitacyjnych, ćwiczenia korekcyjne i ogólnorozwojowe, masaże relaksacyjne i lecznicze.
- poradnictwo w tym zwłaszcza psychologiczne